Save to shopping list
Create a new shopping list
Skarpety Sealskinz Solo QuickDry MID Length Szaro /Czarne (11100052)

Skarpety Sealskinz Solo QuickDry MID Length Szaro /Czarne (11100052)

Symbol
26697
16,25 €
incl. VAT / pair
14 days for easy returns
This product is not available in a stationary store
Safe shopping
After purchase you will receive 70 pts.

Skarpety jednowarstwowe produkcji renomowanej firmy Sealskinz. Zaprojektowano do warunków, w których wymagana jest maksymalna oddychalność i odprowadzanie wilgoci. Skarpety do kostek gwarantują świetne dopasowanie oraz komfort noszenia przez cały dzień. 

Solo Quickdry wykonano z szybkoschnącego materiału. Przędza hydrofobowa nie wchłania wilgoci, ale pozwala parze wilgoci z potu wydostać się przez specjalne kanały. Materiał odpycha wilgoć i zapewnia suchość stopom. Skarpety Solo Quickdry mogą być wykorzystywane w różnych temperaturach. Konstrukcja włókna utrzymuje idealną temperaturę termiczną. Wzmocnienia frotte w podeszwie i palcach zapewniają ochronę i komfort.

Condition
brand-new

Brand new product.

Technical data
antibacterial
flat seams to prevent chafing
material 85% polycolon, 12% nylon, 3% spandex
Do you need help? Do you have any questions?Ask a question and we'll respond promptly, publishing the most interesting questions and answers for others.
Ask a question
If this description is not sufficient, please send us a question to this product. We will reply as soon as possible. Data is processed in accordance with the privacy policy. By submitting data, you accept privacy policy provisions.
SizeEU size
S36-38
M39-42
L43-46
XL47-49
Write your opinion
Your opinion:
5/5
Add your own product photo:
pixel