Save to shopping list
Create a new shopping list
Impregnat Spray-On Textile Waterproofing OrganoTex 500 ml

Impregnat Spray-On Textile Waterproofing OrganoTex 500 ml

Symbol
31898
20,54 €
incl. VAT / piece
14 days for easy returns
This product is not available in a stationary store
Safe shopping
After purchase you will receive 89 pts.

Impregnat do ubrań poprawia odporność na wodę oraz zabrudzenia. Przedłuża żywotność odzieży, chroniąc włókna i przywracając im zdolność do odpychania wody. 

Środek impregnujący w atomizerze jest nakładany bezpośrednio na wszystkie rodzaje ubrań. Zachowuje oddychalność, kolor i strukturę materiału, ponieważ impregnat nie tworzy powłoki na powierzchni, ale wiąże się głęboko w tkaninie. Nadaje się do materiałów naturalnych, takich jak bawełna, wełna, len i materiałów syntetycznych, takich jak poliester i poliamid. Może być również stosowany na namiotach, pokrowcach, plecakach, poduszkach i innych tekstyliach outdoorowych. Produkt jest samoschnący.

Impregnat jest łatwo biodegradowalny (zgodnie z OECD301A) i wysoce biologiczny, wyprodukowany w Szwecji. Wolny od PFAS.

Produkt zawiera: wodę, organiczne polimery krzemu, naturalne kwasy tłuszczowe, niejonowe środki powierzchniowo czynne.

Capacity
500 ml
Condition
brand-new

Brand new product.

Guide

HOW TO EXTEND THE LIFE OF SHOES?
Autumn / winter period is the time to waterproof footwear. You know very well that decent specialized footwear requires care to enjoy the properties before a long time. Due to the different materials of the upper, we will present a step-by-step guide on how to best approach the cleaning and maintenance of your favorite shoes.
Read more
Do you need help? Do you have any questions?Ask a question and we'll respond promptly, publishing the most interesting questions and answers for others.
Ask a question
If this description is not sufficient, please send us a question to this product. We will reply as soon as possible. Data is processed in accordance with the privacy policy. By submitting data, you accept privacy policy provisions.
Write your opinion
Your opinion:
5/5
Add your own product photo:
pixel