"GWARANCJA NIŻSZEJ CENY" Znajdziesz taniej? Dostaniesz lepszą ofertę! >>poznaj zasady<<

NA GRZYBY!

2023-09-11
NA GRZYBY!

Zagięte, sierpowate ostrze ułatwia wycinanie grzybów tuż przy samej ziemi. Rękojeść niekiedy wyposażona w miarkę pozwala na zmierzenie wielkości czy średnicy grzyba, a pędzelek służy do wstępnego oczyszczania zdobyczy z zabrudzeń runa leśnego. Przeciwna strona ostrza wyposażona w ząbki, przeznaczona jest do skrobania nogi grzybów. Dodatkowy niekiedy karabińczyk ułatwia przenoszenie narzędzia. Przypięcie noża do torby/ paska czy etui tworzy barierę ochronną przeciwko uszkodzeniom drewnianej rękojeści.

Sezon grzybowy opiera się na końcówce lata oraz początku jesieni (szczególnie wrzesień i pierwsza połowa października). Doświadczeni grzybiarze posiadają swoje tereny grzybobrania. Grzybnia będąca w glebie, pozostaje w jednym miejscu przez kilka lat, tak więc wracając w to samo miejsce zbioru, na pewno napotkasz je tam ponownie. Pospolite gatunku owocniki pojawiają się średnio rok po zbiorze. Posiadając odpowiednie narzędzie, pozostaje tylko wyprawa do lasu!

Wśród liści, mchu i gałęzi wypatruj brązowych kapeluszy. Grzybobranie to niezwykle żmudny proces, który wymaga i poniekąd uczy cierpliwości. Jeśli znajdziesz owocnik, nie pędź dalej. Zbadaj okolicę dokładnie, gdyż grzyby często rosną w skupiskach. Jesteś początkującym grzybiarzem? Koniecznie zapoznaj się z gatunkami zbieranych grzybów. Zabierz ze sobą atlas grzybów bądź osobę doświadczoną. Jedna pomyłka może mieć tragiczne skutki. W razie najmniejszych wątpliwości nie zbieraj, nie narażaj się na przykre konsekwencje.

Najczęściej zadawane pytanie; wykręcać czy wycinać? Otóż oba sposoby są poprawne. Wycinanie owocników ułatwi pracę przy późniejszym oczyszczaniu. Przed wycięciem należy odgarnąć ściółkę, a następnie wyciąć trzon tuż przy grzybni. Przysyp miejsce wycięcia runem, aby grzybnia nie wyschła i ponownie pojawiły się tam grzyby. Wykręcanie najbardziej sprawdzi się przy grzybach blaszkowatych tj, kurka czy rydz. Po zebraniu również zaspy miejsce ściółką.

Grzybobranie to świetna aktywność na świeżym powietrzu. Tereny leśne pozwolą wyciszyć się od codziennej bieganiny oraz to doskonały sposób na spędzenie czasu z rodziną.

Polecane

pixel