ODZIEŻ TERMOAKTYWNA - CZY WARTO JĄ MIEĆ?
Wraz z jesienią zawitały chłodne poranki i wieczory. Odzież termoaktywna to ważny element garderoby osób aktywnych fizycznie lub pracujących na zewnątrz. Odpowiednia bielizna wspiera termoregulację organizmu. Tą część garderoby zakładamy bezpośrednio na skórę, dlatego warto wybrać modele o dobrych składach materiałów, aby bielizna była nieodczuwalna oraz komfortowa.
Czy odzież termoaktywna, a termiczna to ten sam produkt?
Pojęcia bardzo podobne i równo mylące. Otóż bielizna termoaktywna reguluje temperaturę ciała oraz odprowadza wilgoć podczas aktywności. Natomiast odzież termiczna chroni organizm przed wyziębieniem, ogrzewa ciało np. podczas wspinaczek górskich czy biernej pracy na zewnątrz. W przypadku tej odzież dopasowanie to podstawa, aby zimne powietrze nie dostało się do wnętrza. W bieliźnie termoaktywnej można pozwolić sobie na luźniejsze kroje.
Ubrania dostępne są w rożnych składach materiałów, grubościach oraz rodzajach, dlatego warto dobrać model bielizny do swoich potrzeb.
Czym kierować się przy wyborze bielizny termoaktywnej oraz termicznej?
-
Dopasowanie - bielizna powinna być dopasowana do ciała, to kluczowy aspekt, ponieważ na bieliznę ubieramy zazwyczaj warstwę właściwą (spodnie/ bluzę). Odpowiednie dopasowanie nie krępuje ruchów. Oczywiście bielizna nie może być zbyt ciasna, złe dopasowanie może skutkować obtarciami.
-
Materiał - ubrania wykonane z syntetyków są lekkie, szybko schną i chronią przed wychłodzeniem w trakcie ruchu. Popularna bielizna wykonana z wełny Merino, czyli wełny z owiec o rasie Merynos, jest bardzo przyjemna dla ciała, utrzymuje ciepło nawet poza aktywnością fizyczną. Dodatkowo tkanina ta jest antybakteryjna oraz doskonale odprowadza wilgoć. W porównaniu do materiałów syntetycznych schnie nieco dłużej. Dlaczego nie bawełna? Bardzo mocno pochłania wilgoć, długo schnie, a zarazem wychładza przy tym organizm. Skutek? Wyziębienie lub infekcja bakteryjna.
-
Grubość materiału - w zależności od sposobu wykorzystania bielizny i warunków klimatycznych, ważnym aspektem będzie gramatura. Bielizna (termoaktywna) do bardzo intensywnej aktywności jesienią powinna posiadać mniejszą gramaturę niż na warunki zimowe do sytuacji ekstremalnych (odzież termiczna).
-
Technologia bezszwowa - ta popularna technologia nie krępuje ruchów oraz zapobiega powstawaniu obtarć w miejscach newralgicznych tj. pachy, krocze. Dobrej jakości bielizna z pewnością będzie posiadać takie łączenia, producenci budżetowej odzieży unikają wykorzystania tych szwów ze względu na cenę.
Odzież termoaktywna to nie tylko bluzki i kalesony. To min. czapki, rękawice, skarpety, szale kominy i kilka innych.
Wybierając odzież thermo syntetyczna czy tą z wełną Merino należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji tkaniny. Specjalistyczne włókna mniej absorbują przykre zapachy oraz nie są środowiskiem, gdzie łatwo rozwijają się bakterie. Jeśli koszulkę założyłeś do lekkiej aktywności, rozważ konieczność jej prania. Odzież bardzo często wystarczy zaledwie przewietrzyć, aby odzyskała świeżość. Przed praniem, zapoznaj się z metką na odzieży lub zdecydują się na pranie ręczne. Postaw na środki delikatne tj. szare mydło lub dedykowane płyny do wełny.
Dbanie o odzież termiczną pozwoli Ci cieszyć się dłużej właściwościami naturalnej przędzy.