RODZAJE WOJSKOWYCH KAMUFLAŻY
Zastosowanie kamuflaży jest wiele; podczas misji militarnych, rozgrywek ASG, przez leśniczych, grzybiarzy czy spacerowiczów. W zależności od otoczenia i sytuacji taktycznych, wyróżniamy różne rodzaje kamuflaży. Bogaty wachlarz wzorów i technik kamuflażu ma na celu jak najlepsze dopasowanie użytkownika do otoczenia, aby zwiększyć szansę zwycięstwo lub nie ingerować w teren dzikich zwierząt. Kamuflaż jest istotnym elementem wyposażenia wojska każdego kraju. Maskowanie jest wykorzystywane na odzieży przez wojsko do ukrywania się, maskowania sprzętu oraz żołnierzy na polu walki.
Wyróżniamy dwa rodzaje technik kamuflażu:
- mimetyczny - to strój taktyczny o barwie jednolitej lub składający się z wielobarwnych plam, nawiązujących kolorystyką do otoczenia,
- deformujący - ma za zadanie rozbicie sylwetki i utrudnić identyfikację oraz kierunek poruszania się obiektu. Kamuflaże deformujące składają się zazwyczaj z setek linii i kształtów o przeciwstawnych kolorach. Swoją popularność opierają w okresie I i II wojny światowej.
Cały czas trwają badania nad nowymi, ulepszonymi kamuflażami wykonywane przez armię i producentów. Cyfrowe technologie tworzą unikalne wzory kamuflaży, aby maskowanie stało się niezauważalne dla większości ludzi.
Zacznijmy od omówienia kamuflaży wojska polskiego:
PL Camo // WZ.93
Obecny kamuflaż Sił Zbrojnych RP to połączenie kolorów: zielonego, brązowego, czarnego w postaci nieregularnych plam na szarozielonym tle. Maskowanie skonstruowano w oparciu o analizę polskich lasów. Polska Pantera został wprowadzona do umundurowania w 1993 roku.
Pantera pustynna - PL Desert
Ze względu na zmianę i zwiększenie działań zbrojnych na terenach pustynnych w Iraku czy Afganistanie, do polskiego umundurowania zawiała pustynna wersja WZ.93. Kamuflaż PL Desert wprowadzono w życie w 2002 roku. Wzór pozostał ten sam, jednak kolory podmieniono na beżowy, brązowy, szarozielony oraz zielony.
MAPA
Najpopularniejszy wzór, który został zaproponowany dla wojska polskiego. W 2012 kamuflaż został skonstruowany, natomiast w 2017 r. zaprezentowany na targach MSPO w Kielcach. Kolorystyka jest identyczna, jednak przeważa kolor zielony w bardziej intensywnej wersji. Wzór jest wiele bardziej zaawansowany i mimetyczny. Projekt został bardzo pozytywnie odebrany, jednak nie dopuszczony do użytku w Wojsku Polskim, ani WOT’cie. Kamuflaż trafił na rynek cywilny i odzież obecnie produkuje firma Maskpol.
W ofercie ArmyWorld.pl znajduje się duży przekrój kamuflaży miejskich i wojskowych. Poniżej wymienione rodzaje maskowań to tylko najpopularniejsze przykłady, istnieje wiele innych wzorów i kombinacji dostosowanych do różnych warunków terenowych i sytuacji bojowych. Ważne jest, aby kamuflaż był dostosowany do konkretnego środowiska, w którym działa użytkownik, aby zwiększyć szanse na skuteczne ukrycie się przed wrogiem.
Woodland
Jeden z najbardziej popularnych kamuflaży na całym świecie. Amerykański wzór znalazł zastosowanie w kilkudziesięciu krajach świata. Niezwykle uniwersalny wzór w połączeniu z zielenią, brązem, beżem i czernią, tworzy idealny kamuflaż deformujący dla strefy umiarkowanej. Rozpowszechnienie wzoru poskutkowało tym, że wielokrotnie jest wykorzystywany w ubraniach cywilnych.
DPM Woodland
Brytyjski kamuflaż 4-kolorowy w skład, którego wchodzi czerń, zieleń, brąz oraz ziemny beż. Wersja kamuflażu leśnego DPM Woodland również doczekała się wersji pustynnej - DPM Desert. Dwukolorowy kamuflaż pustynny składa się z beżowego oraz jasnego brązu. Kamuflaż DPM wykorzystywany jest w kilku wojskach, w armii brytyjskiej natomiast jest sukcesywnie od 2010 roku zastępowany kamuflażem MTP (Multi-Terrain Pattern).
MTP (Multi-Terrain Pattern)
Następca kultowego DPM-u, podobny na pierwszy rzut oka do Multicam’u - opracowali go ci sami twórcy (Crye Precision LLC). Przewaga beżowego i brązowego koloru oraz kształt plam zbliżonych do tych w DPM, to cechy które pozwolą rozróżnić te dwa kamuflaże. Maskowanie MTP ma za zadanie kamuflować w terenach pustynnych jak i leśnych.
Multicam
Ulepszona wersja dawnego kamuflażu Scorpion, który został wyparty przez piklesowy UCP (Universal Camouflage Pattern). Świetność tego wzoru nie trwała zbyt długo ze względu na słabe wyniki. Po 6 latach w 2010 do sił zbrojnych USA wprowadzono wcześniej odrzucony Multicam. Trzy kolory; beż, brąz i zieleń o różnych odcieniach w konfiguracji drobnych plam umożliwia skuteczne wtopienie się w otoczenie. Z czasem ze względu na różne warunki terenowe stworzono odmiany Multicam’u tj. Tropic (leśny), Arid (pustynny), Alpine (zimowy) i Black (nocny).
Flecktarn
Niemiecki kamuflaż pięciokolorowy. Bundeswehra do dziś korzysta z tego wzoru oraz pustynnej wersji Tropentarn. Dobór kolorystyczny oraz układ plam dobrze sprawdza się w europejskich lasach oraz podczas polowań czy paintball’u.
A-Tacs
Cały zbiór amerykańskich kamuflaży cyfrowych o rozproszonych krawędziach. Charakteryzują się wrażeniem mgły. A-tacs AU-X (wersja przystosowana do ziemistych trenów), A-tacs FG / Fg-Cam (tereny leśne, zacienione), A-tacs Ghost (nocny), A-tacs IX (połączenie wersji AU i FG), A-tacs LE (tereny wysoko zurbanizowane).